Kto sedí v mestských firmách.

Mesto má majetkovú účasť v siedmich obchodných spoločnostiach. V piatich s dozornou radou (Lesy, Brezno Energia, hotel Ďumbier, Brezinky, Sociálny podnik) je spolu 23 kresiel — 19 z nich obsadzujú poslanci (12 z 18 poslancov). Dozornú radu zriadenú nemá SEKOLÓG ani Investičná a bytová výstavba. Nižšie je aj prehľad, ako firmy hospodária: výnosy, zisky a straty za roky 2019 – 2025.

Martin Ridzoň
4× dozorná rada
Lesy (od 2017)Brezno EnergiaHotel ĎumbierBrezinky
Jozef Auxt
2×
Lesy (od 2023)Brezinky
Erik Duhan
2×
Hotel ĎumbierSociálny podnik
Matej Garaj
2×
Hotel ĎumbierBrezinky
Ján Králik
2×
Lesy (od 2019)Brezno Energia
Pavel Ambros
1×
Sociálny podnik
Andrej Barančok
1×
Hotel Ďumbier
Ivana Donovalová
1×
Brezno Energia
Miroslav Fašang (zástupca primátora)
1×
Brezno Energia
Martin Juhaniak
1×
Brezno Energia
Milan Palovčík
1×
Lesy (od 2011)
Ľubica Štugnerová
1×
Sociálny podnik

Zdroj: výpisy z obchodného registra (ORSR) k 2. 10. 2026 — na rozdiel od ostatných sekcií táto nevychádza zo zápisníc zastupiteľstva.

Kontext: konatelia, vlastníctvo a odmeny
Členov dozorných rád menuje valné zhromaždenie, ktorého pôsobnosť vykonáva primátor. Lesy mesta Brezno aj Brezno Energiu vedie ten istý konateľ; hotel a Brezinky majú vlastných konateľov (nie poslancov). Brezinky vlastnia z 90 % Lesy mesta Brezno a z 10 % mesto. Mimo zastupiteľstva sú v dozorných radách štyria ďalší členovia. Nová spoločnosť Investičná a bytová výstavba Mesta Brezno (v obchodnom registri od 1. 8. 2025, na bytovú výstavbu, základné imanie 5 000 €) dozornú radu zriadenú nemá, rovnako ako SEKOLÓG; konateľom tejto spoločnosti aj Sociálneho podniku je Ing. Lukáš Jeremiáš, ktorý zároveň vedie mestskú organizáciu Mestské služby kultúry a športu — tri funkcie v štruktúrach mesta naraz. Členstvo poslancov v dozorných radách je legálne a môže plniť kontrolnú úlohu — verejnosť by však mala vidieť funkcie, prípadné odmeny a hlasovania pokope. Odmeny členov orgánov mesto nezverejňuje; požiadali sme oň podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Ako mestské firmy hospodária.

Výnosy a zisk alebo strata po zdanení za roky 2019 – 2025 z riadnych účtovných závierok v štátnom Registri účtovných závierok. Rok v tabuľke otvorí konkrétnu závierku.

Čo z čísel vidno

  • Hotel Ďumbier je v strate každý rok od vzniku. Mestský hotel Ďumbier, s. r. o. (vznik 22. 4. 2023) skončil so stratou 361 379 € v roku 2023, 373 371 € v roku 2024 a 328 103 € v roku 2025 — spolu 1 062 853 € za tri roky. Výnosy rastú (682 316 € v roku 2024, 876 864 € v roku 2025; rok 2023 bol neúplný), strata však zostáva nad 300 000 € ročne; v roku 2025 bola 37 % výnosov.
  • Straty hotela prevýšili celý vklad mesta. Vklad mesta do hotela je podľa obchodného registra 948 850 € (zapísaný od 3. 6. 2025). Straty za tri roky (1 062 853 €) sú vyššie ako celý tento vklad, preto je vlastné imanie hotela na konci roka 2025 záporné: −114 003 €. Záporné bolo aj na konci rokov 2023 a 2024.
  • Lesy mesta Brezno sú v zisku, ale zisk od roku 2023 klesá: 935 743 € (2023), 247 164 € (2024), 93 714 € (2025). Výnosy boli najvyššie za sedem rokov v roku 2024 (12 398 841 €).
  • Brezno Energia je od roku 2024 v zisku (113 160 € v roku 2024, 165 565 € v roku 2025, pri výnosoch okolo 4 mil. €). Sociálny podnik skončil prvý celý rok 2025 so stratou 15 608 €.
  • Mesto je priamym spoločníkom SEKOLÓG-u až od marca 2025 (90 %). Čísla SEKOLÓG-u za roky 2019 – 2024 sú z obdobia, keď firmu celú vlastnilo Združenie obcí EKOLÓG.

Lesy mesta Brezno

LESY MESTA BREZNO, s.r.o. · IČO 36027537 · mesto 100 % · vklad 238 200 € · obchodný register

RokVýnosyZisk / strata
20194 996 138 €1 069 381 €
20202 945 659 €332 787 €
20213 097 477 €509 171 €
20224 875 212 €775 823 €
20236 417 635 €935 743 €
202412 398 841 €247 164 €
20256 173 837 €93 714 €

Za rok 2025 sú v registri dve verzie závierky, prvá mala chybnú súvahu. Uvádzame opravenú verziu z 27. 4. 2026, výkaz ziskov a strát je v oboch rovnaký.

Brezno Energia

BREZNO ENERGIA, s. r. o. · IČO 55400752 · mesto 100 % · vklad 155 000 € · obchodný register

RokVýnosyZisk / strata
20230 €−22 334 €
20244 164 205 €113 160 €
20254 034 729 €165 565 €

Spoločnosť vznikla 21. 4. 2023, rok 2023 je neúplný a bez výnosov.

Mestský hotel Ďumbier v strate každý rok

Mestský hotel Ďumbier, s. r. o. · IČO 55400931 · mesto 100 % · vklad 948 850 € · obchodný register

RokVýnosyZisk / strata
2023289 447 €−361 379 €
2024682 316 €−373 371 €
2025876 864 €−328 103 €

Spoločnosť vznikla 22. 4. 2023, rok 2023 je neúplný. Vlastné imanie bolo na konci každého roka záporné: −91 379 € (2023), −364 750 € (2024), −114 003 € (2025).

Brezinky

Brezinky, s. r. o. · IČO 56659962 · mesto 10 % priamo, 90 % cez Lesy mesta Brezno · obchodný register

RokVýnosyZisk / strata
20243 000 €334 €
2025247 135 €21 711 €

Spoločnosť vznikla 6. 12. 2024, rok 2024 pokrýva len niekoľko týždňov.

Sociálny podnik Mesta Brezno

Sociálny podnik Mesta Brezno, s. r. o. · IČO 56697716 · mesto 100 % · vklad 5 000 € · obchodný register

RokVýnosyZisk / strata
20240 €−7 €
202594 734 €−15 608 €

Spoločnosť vznikla 24. 12. 2024, rok 2024 pokrýva len posledné dni roka.

SEKOLÓG

SEKOLÓG s.r.o. · IČO 31636314 · mesto 90 % od 28. 3. 2025 · obchodný register

RokVýnosyZisk / strata
2019532 410 €5 739 €
2020542 684 €36 389 €
2021584 809 €55 052 €
2022605 422 €39 755 €
2023551 745 €3 405 €
2024642 655 €13 620 €
2025749 306 €89 525 €

Mesto je spoločníkom až od 28. 3. 2025. Roky 2019 – 2024 sú z obdobia, keď firmu celú vlastnilo Združenie obcí EKOLÓG.

Investičná a bytová výstavba Mesta Brezno

Investičná a bytová výstavba Mesta Brezno, s. r. o. · IČO 57103640 · mesto 100 % · vklad 5 000 € · obchodný register

RokVýnosyZisk / strata
20254 850 €4 036 €

Spoločnosť je v obchodnom registri od 1. 8. 2025, závierka 2025 je jej prvá.

Zdroj: riadne účtovné závierky v Registri účtovných závierok (registeruz.sk), stiahnuté 2. 10. 2026; podiely a vklady z obchodného registra k 2. 10. 2026. Dáta na stiahnutie: mestske-firmy-financie.json.

Ako čísla čítať
Výnosy sú „Výnosy z hospodárskej činnosti spolu“ (výkaz Úč POD riadok 02, Úč MUJ riadok 01); riadok „výnosy spolu“ výkazy nemajú. Zisk alebo strata je výsledok hospodárenia za účtovné obdobie po zdanení (Úč POD riadok 61, Úč MUJ riadok 38). Pri firmách založených počas roka register uvádza obdobie január – december, čísla však pokrývajú len čas od vzniku. Každú závierku sme skontrolovali proti súvahe a staršie roky aj proti stĺpcu „predchádzajúce obdobie“ v závierke nasledujúceho roka; pri rozdieloch 1 – 2 € zo zaokrúhlenia uvádzame čísla zo závierky daného roka.